< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1267 (MCCLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1267 година од новата ера, 267. од вториот милениум, 67. од XIII век и осма од 1260-тите.

1267 во разни календари
Грегоријански календар1267
MCCLXVII
Ab urbe condita2020
Ерменски календар716
ԹՎ ՉԺԶ
Асирски календар6017
Балиски календар1188–1189
Бенгалски календар674
Берберски календар2217
Будистички календар1811
Бурмански календар629
Византиски календар6775–6776
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
3963 или 3903
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
3964 или 3904
Коптски календар983–984
Етиопски календар1259–1260
Еврејски календар5027–5028
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1323–1324
 - Сачка ера1188–1189
 - Кали-југа4367–4368
Холоценски календар11267
Игбоански календар267–268
Ирански календар645–646
Исламски календар665–666
Јапонски календарБунеј 4
(文永4年)
Јавански календар1177–1178
Јулијански календар1267
MCCLXVII
Корејски календар3600
Мингуо-календар645 пред Р. Кина
民前645年
Нанакшахи−201
Тајландски сончев календар1809–1810
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
1393 или 1012 или 240
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
1394 или 1013 или 241

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6775 и 6776 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6017 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5027 и 5028 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2020.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1267 година се протега во 3903 и 3904, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3963 и 3964 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1810. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 665 и 666 исламска година.

Настани уреди

По тема уреди

 
Кралот Афонсо III на монета

Војна и политика уреди

Култура уреди

По место уреди

Азија и Африка уреди

  • Шпанија се обидува да изврши инвазија на Мароко, но Маринидите успешно се одбрануваат против инвазијата и ги протеруваат шпанските сили.

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди