< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1283 (MCCLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1283 година од новата ера, 283. од вториот милениум, 83. од XIII век и четвртта од 1280-тите.

1283 во разни календари
Грегоријански календар1283
MCCLXXXIII
Ab urbe condita2036
Ерменски календар732
ԹՎ ՉԼԲ
Асирски календар6033
Балиски календар1204–1205
Бенгалски календар690
Берберски календар2233
Будистички календар1827
Бурмански календар645
Византиски календар6791–6792
Кинески календар壬午(вод. коњ)
3979 или 3919
    — до —
癸未年 (вод. коза)
3980 или 3920
Коптски календар999–1000
Етиопски календар1275–1276
Еврејски календар5043–5044
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1339–1340
 - Сачка ера1204–1205
 - Кали-југа4383–4384
Холоценски календар11283
Игбоански календар283–284
Ирански календар661–662
Исламски календар681–682
Јапонски календарКоан 6
(弘安6年)
Јавански календар1193–1194
Јулијански календар1283
MCCLXXXIII
Корејски календар3616
Мингуо-календар629 пред Р. Кина
民前629年
Нанакшахи−185
Тајландски сончев календар1825–1826
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
1409 или 1028 или 256
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
1410 или 1029 или 257

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6791 и 6792 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6033 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5043 и 5044 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2036.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1283 година се протега во 3919 и 3920, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3979 и 3980 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1826. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 681 и 682 исламска година.

Настани

уреди

По област

уреди

Африка

уреди

Азија

уреди

Европа

уреди
 
Албрехт I

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. Meynier, Gilbert (2010). L'Algérie cœur du Maghreb classique. De l'ouverture islamo-arabe au repli (658-1518). Paris: La Découverte. стр. 161. ISBN 978-2-7071-5231-2.

Надворешни врски

уреди