< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1206 (MCCVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1206 година од новата ера, 206. од вториот милениум, 6. од XIII век и седма од 1200-тите.

1206 во разни календари
Грегоријански календар1206
MCCVI
Ab urbe condita1959
Ерменски календар655
ԹՎ ՈԾԵ
Асирски календар5956
Балиски календар1127–1128
Бенгалски календар613
Берберски календар2156
Будистички календар1750
Бурмански календар568
Византиски календар6714–6715
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
3902 или 3842
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
3903 или 3843
Коптски календар922–923
Етиопски календар1198–1199
Еврејски календар4966–4967
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1262–1263
 - Сачка ера1127–1128
 - Кали-југа4306–4307
Холоценски календар11206
Игбоански календар206–207
Ирански календар584–585
Исламски календар602–603
Јапонски календарГенкју 3 / Кенеј 1
(建永元年)
Јавански календар1114–1115
Јулијански календар1206
MCCVI
Корејски календар3539
Мингуо-календар706 пред Р. Кина
民前706年
Нанакшахи−262
Тајландски сончев календар1748–1749
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
1332 или 951 или 179
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
1333 или 952 или 180

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6714 и 6715 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5956 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4966 и 4967 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1959.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1206 година се протега во 3842 и 3843, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3902 и 3903 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1749. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 602 и 603 исламска година.

Настани уреди

 
Џингис Хан

По област уреди

Азија уреди

Европа уреди

По тема уреди

Уметност и култура уреди

  • Шеќерот се споменува за првпат во Европа. Бадеми, цимет, ѓумбир и морско оревче се исто така увезени за кралските банкети во Англија[1].

Образование уреди

Религија уреди

Техника уреди

  • Арапскиот инженер ел-Џазари опишува многу механички пронајдоци во неговата книга „Книга на познавање на генијалните механички уреди“.

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

  1. King John by Warren. Published by University of California Press in 1961. p. 139
  2. Munro, John H. (2003). „The Medieval Origins of the Financial Revolution“. The International History Review. 15 (3): 506–562.

Надворешни врски уреди