< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1256 (MCCLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1256 година од новата ера, 256. од вториот милениум, 56. од XIII век и седма од 1250-тите.

1256 во разни календари
Грегоријански календар1256
MCCLVI
Ab urbe condita2009
Ерменски календар705
ԹՎ ՉԵ
Асирски календар6006
Балиски календар1177–1178
Бенгалски календар663
Берберски календар2206
Будистички календар1800
Бурмански календар618
Византиски календар6764–6765
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
3952 или 3892
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
3953 или 3893
Коптски календар972–973
Етиопски календар1248–1249
Еврејски календар5016–5017
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1312–1313
 - Сачка ера1177–1178
 - Кали-југа4356–4357
Холоценски календар11256
Игбоански календар256–257
Ирански календар634–635
Исламски календар653–654
Јапонски календарКенчо 8 / Коген 1
(康元元年)
Јавански календар1165–1166
Јулијански календар1256
MCCLVI
Корејски календар3589
Мингуо-календар656 пред Р. Кина
民前656年
Нанакшахи−212
Тајландски сончев календар1798–1799
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1382 или 1001 или 229
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
1383 или 1002 или 230

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6764 и 6765 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6006 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5016 и 5017 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2009.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1256 година се протега во 3892 и 3893, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3952 и 3953 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1799. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 653 и 654 исламска година.

Настани

уреди
 
Статуа на Роџер Бејкон во Оксфорд

По место

уреди

Европа

уреди

Азија

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди