< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1260 (MCCLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1260 година од новата ера, 260. од вториот милениум, 60. од XIII век и прва од 1260-тите.

1260 во разни календари
Грегоријански календар1260
MCCLX
Ab urbe condita2013
Ерменски календар709
ԹՎ ՉԹ
Асирски календар6010
Балиски календар1181–1182
Бенгалски календар667
Берберски календар2210
Будистички календар1804
Бурмански календар622
Византиски календар6768–6769
Кинески календар己未(зем. коза)
3956 или 3896
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
3957 или 3897
Коптски календар976–977
Етиопски календар1252–1253
Еврејски календар5020–5021
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1316–1317
 - Сачка ера1181–1182
 - Кали-југа4360–4361
Холоценски календар11260
Игбоански календар260–261
Ирански календар638–639
Исламски календар658–659
Јапонски календарШоген 2 / Буно 1
(文応元年)
Јавански календар1169–1170
Јулијански календар1260
MCCLX
Корејски календар3593
Мингуо-календар652 пред Р. Кина
民前652年
Нанакшахи−208
Тајландски сончев календар1802–1803
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
1386 или 1005 или 233
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1387 или 1006 или 234

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6768 и 6769 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6010 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5020 и 5021 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2013.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1260 година се протега во 3896 и 3897, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3956 и 3957 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1803. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 658 и 659 исламска година.

Настани уреди

По место уреди

Африка уреди

Азија уреди

 
Кублај Хан

Европа уреди

По тема уреди

Уметност и култура уреди

Религија уреди

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди