< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1277 (MCCLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1277 година од новата ера, 277. од вториот милениум, 77. од XIII век и осма од 1270-тите.

1277 во разни календари
Грегоријански календар1277
MCCLXXVII
Ab urbe condita2030
Ерменски календар726
ԹՎ ՉԻԶ
Асирски календар6027
Балиски календар1198–1199
Бенгалски календар684
Берберски календар2227
Будистички календар1821
Бурмански календар639
Византиски календар6785–6786
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
3973 или 3913
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
3974 или 3914
Коптски календар993–994
Етиопски календар1269–1270
Еврејски календар5037–5038
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1333–1334
 - Сачка ера1198–1199
 - Кали-југа4377–4378
Холоценски календар11277
Игбоански календар277–278
Ирански календар655–656
Исламски календар675–676
Јапонски календарКенџи 3
(建治3年)
Јавански календар1187–1188
Јулијански календар1277
MCCLXXVII
Корејски календар3610
Мингуо-календар635 пред Р. Кина
民前635年
Нанакшахи−191
Тајландски сончев календар1819–1820
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1403 или 1022 или 250
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
1404 или 1023 или 251

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6785 и 6786 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6027 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5037 и 5038 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2030.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1277 година се протега во 3913 и 3914, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3973 и 3974 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1820. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 675 и 676 исламска година.

Настани

уреди
 
Статуа на Роџер Бејкон во Оксфорд

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. Lock, Peter (2013). The Routledge Companion to the Crusades. Routledge. стр. 119. ISBN 9781135131371.
  2. Perrin, W. G. (1922). British Flags. Cambridge University Press. стр. 37.
  3. Wilkinson, Alf (2016). Health and the People. Hodder Education. стр. 19. ISBN 9781471864216.

Надворешни врски

уреди