< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1201 (MCCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1201 година од новата ера, 201. од вториот милениум, 1. од XIII век и втора од 1200-тите.

1201 во разни календари
Грегоријански календар1201
MCCI
Ab urbe condita1954
Ерменски календар650
ԹՎ ՈԾ
Асирски календар5951
Балиски календар1122–1123
Бенгалски календар608
Берберски календар2151
Будистички календар1745
Бурмански календар563
Византиски календар6709–6710
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
3897 или 3837
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
3898 или 3838
Коптски календар917–918
Етиопски календар1193–1194
Еврејски календар4961–4962
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1257–1258
 - Сачка ера1122–1123
 - Кали-југа4301–4302
Холоценски календар11201
Игбоански календар201–202
Ирански календар579–580
Исламски календар597–598
Јапонски календарШоџи 3 / Кенин 1
(建仁元年)
Јавански календар1109–1110
Јулијански календар1201
MCCI
Корејски календар3534
Мингуо-календар711 пред Р. Кина
民前711年
Нанакшахи−267
Тајландски сончев календар1743–1744
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1327 или 946 или 174
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1328 или 947 или 175

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6709 и 6710 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5951 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4961 и 4962 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1954.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1201 година се протега во 3837 и 3838, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3897 и 3898 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1744. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 597 и 598 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Болеслав I Високиот

Надворешни врски

уреди