< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1279 (MCCLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1279 година од новата ера, 279. од вториот милениум, 79. од XIII век и последна од 1270-тите.

1279 во разни календари
Грегоријански календар1279
MCCLXXIX
Ab urbe condita2032
Ерменски календар728
ԹՎ ՉԻԸ
Асирски календар6029
Балиски календар1200–1201
Бенгалски календар686
Берберски календар2229
Будистички календар1823
Бурмански календар641
Византиски календар6787–6788
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
3975 или 3915
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
3976 или 3916
Коптски календар995–996
Етиопски календар1271–1272
Еврејски календар5039–5040
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1335–1336
 - Сачка ера1200–1201
 - Кали-југа4379–4380
Холоценски календар11279
Игбоански календар279–280
Ирански календар657–658
Исламски календар677–678
Јапонски календарКоан 2
(弘安2年)
Јавански календар1189–1190
Јулијански календар1279
MCCLXXIX
Корејски календар3612
Мингуо-календар633 пред Р. Кина
民前633年
Нанакшахи−189
Тајландски сончев календар1821–1822
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
1405 или 1024 или 252
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
1406 или 1025 или 253

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6787 и 6788 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6029 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5039 и 5040 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2032.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1279 година се протега во 3915 и 3916, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3975 и 3976 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1822. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 677 и 678 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

 
Луј I

Починале уреди

Надворешни врски уреди