< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1224 (MCCXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1224 година од новата ера, 224. од вториот милениум, 24. од XIII век и петта од 1220-тите.

1224 во разни календари
Грегоријански календар1224
MCCXXIV
Ab urbe condita1977
Ерменски календар673
ԹՎ ՈՀԳ
Асирски календар5974
Балиски календар1145–1146
Бенгалски календар631
Берберски календар2174
Будистички календар1768
Бурмански календар586
Византиски календар6732–6733
Кинески календар癸未(вод. коза)
3920 или 3860
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
3921 или 3861
Коптски календар940–941
Етиопски календар1216–1217
Еврејски календар4984–4985
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1280–1281
 - Сачка ера1145–1146
 - Кали-југа4324–4325
Холоценски календар11224
Игбоански календар224–225
Ирански календар602–603
Исламски календар620–621
Јапонски календарJōō 3 / Генин 1
(元仁元年)
Јавански календар1132–1133
Јулијански календар1224
MCCXXIV
Корејски календар3557
Мингуо-календар688 пред Р. Кина
民前688年
Нанакшахи−244
Тајландски сончев календар1766–1767
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
1350 или 969 или 197
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1351 или 970 или 198

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6732 и 6733 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5974 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4984 и 4985 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1977.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1224 година се протега во 3860 и 3861, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3920 и 3921 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1767. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 620 и 621 исламска година.

Настани

уреди
 
Тевтонски витез на левата страна и Брат на мечот на десната страна.

Наводи

уреди
  1. Linehan, Peter (1999). Abulafia, David (уред.). The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300. Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre. Cambridge University Press. стр. 668–699 [672]. ISBN 0-521-36289-X.

Надворешни врски

уреди