< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1270 (MCCLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1270 година од новата ера, 270. од вториот милениум, 70. од XIII век и прва од 1270-тите.

1270 во разни календари
Грегоријански календар1270
MCCLXX
Ab urbe condita2023
Ерменски календар719
ԹՎ ՉԺԹ
Асирски календар6020
Балиски календар1191–1192
Бенгалски календар677
Берберски календар2220
Будистички календар1814
Бурмански календар632
Византиски календар6778–6779
Кинески календар己巳(зем. змија)
3966 или 3906
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
3967 или 3907
Коптски календар986–987
Етиопски календар1262–1263
Еврејски календар5030–5031
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1326–1327
 - Сачка ера1191–1192
 - Кали-југа4370–4371
Холоценски календар11270
Игбоански календар270–271
Ирански календар648–649
Исламски календар668–669
Јапонски календарБунеј 7
(文永7年)
Јавански календар1180–1181
Јулијански календар1270
MCCLXX
Корејски календар3603
Мингуо-календар642 пред Р. Кина
民前642年
Нанакшахи−198
Тајландски сончев календар1812–1813
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
1396 или 1015 или 243
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1397 или 1016 или 244

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6778 и 6779 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6020 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5030 и 5031 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2023.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1270 година се протега во 3906 и 3907, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3966 и 3967 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1813. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 668 и 669 исламска година.

Настани

уреди

Африка

уреди

Осми крстоносен поход

уреди

Други настани

уреди

Азија

уреди
  • Стариот град Ашкелон е окупиран од Крстоносците, а крајно уништен од Мамелуците, оставајќи ја локацијата пуста, а градот никогаш да не биде повторно изграден.
  • Градот Тебриз, во денешен Иран, е главен град на монголскиот Илханат (приближен датум).
  • Независната држава Куч е основана во денешна Индија.
  • Пописот на кинескиот град Хангџоу утврдува дека во него живеат околу 186,330 семејства, не вклучувајќи ги и посетителите и војниците.

Европа

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Бела IV

Надворешни врски

уреди