< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1231 (MCCXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1231 година од новата ера, 231. од вториот милениум, 31. од XIII век и втора од 1230-тите.

1231 во разни календари
Грегоријански календар1231
MCCXXXI
Ab urbe condita1984
Ерменски календар680
ԹՎ ՈՁ
Асирски календар5981
Балиски календар1152–1153
Бенгалски календар638
Берберски календар2181
Будистички календар1775
Бурмански календар593
Византиски календар6739–6740
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
3927 или 3867
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
3928 или 3868
Коптски календар947–948
Етиопски календар1223–1224
Еврејски календар4991–4992
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1287–1288
 - Сачка ера1152–1153
 - Кали-југа4331–4332
Холоценски календар11231
Игбоански календар231–232
Ирански календар609–610
Исламски календар628–629
Јапонски календарКанги 3
(寛喜3年)
Јавански календар1140–1141
Јулијански календар1231
MCCXXXI
Корејски календар3564
Мингуо-календар681 пред Р. Кина
民前681年
Нанакшахи−237
Тајландски сончев календар1773–1774
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
1357 или 976 или 204
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
1358 или 977 или 205

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6739 и 6740 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5981 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4991 и 4992 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1984.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1231 година се протега во 3867 и 3868, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3927 и 3928 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1774. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 628 и 629 исламска година.

Настани

уреди

Азија

уреди
 
Ертугрул, слика од 16 век на Дервиш Мехмед
  • 9 април - Жолтеникави облаци и прашина го задушуваат воздухот околу Хангџоу, Кина, што го замаглува небото и сонцето, а пожарот се распространува на југоисток од градот, кој продолжува да се шири и следниот ден. Борбата против пламенот оди тешко поради ограничената видливост. Кога пожарите биле изгасени, откриено е дека целата област од околу 10.000 куќи во југоисточниот дел на градот биле целосно уништени.
  • Монголските војници ја преминале реката Јалу во Кореја.
  • Освоен е градот Согут од страна на Ертугрул, татко на Осман I.

Европа

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. Rashdall, Hastings (1895). The Universities of Europe in the Middle Ages. Clarendon Press. стр. 85. Посетено на 20 November 2016.
  2. Peter Linehan (1999). David Abulafia (уред.). The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300. Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre. Cambridge: Cambridge University Press. стр. 668–673. ISBN 0-521-36289-X.

Надворешни врски

уреди