< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1272 (MCCLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1272 година од новата ера, 272. од вториот милениум, 72. од XIII век и трета од 1270-тите.

1272 во разни календари
Грегоријански календар1272
MCCLXXII
Ab urbe condita2025
Ерменски календар721
ԹՎ ՉԻԱ
Асирски календар6022
Балиски календар1193–1194
Бенгалски календар679
Берберски календар2222
Будистички календар1816
Бурмански календар634
Византиски календар6780–6781
Кинески календар辛未(мет. коза)
3968 или 3908
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
3969 или 3909
Коптски календар988–989
Етиопски календар1264–1265
Еврејски календар5032–5033
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1328–1329
 - Сачка ера1193–1194
 - Кали-југа4372–4373
Холоценски календар11272
Игбоански календар272–273
Ирански календар650–651
Исламски календар670–671
Јапонски календарБунеј 9
(文永9年)
Јавански календар1182–1183
Јулијански календар1272
MCCLXXII
Корејски календар3605
Мингуо-календар640 пред Р. Кина
民前640年
Нанакшахи−196
Тајландски сончев календар1814–1815
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
1398 или 1017 или 245
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1399 или 1018 или 246

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6780 и 6781 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6022 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5032 и 5033 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2025.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1272 година се протега во 3908 и 3909, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3968 и 3969 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1815. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 670 и 671 исламска година.

Настани уреди

 
Портрет на Едвард I во Вестминстерската капела

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

  1. Lock, Peter (2013). The Routledge Companion to the Crusades. Routledge. стр. 117. ISBN 9781135131371.

Надворешни врски уреди