< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1209 (MCCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1209 година од новата ера, 209. од вториот милениум, 9. од XIII век и последна од 1200-тите.

1209 во разни календари
Грегоријански календар1209
MCCIX
Ab urbe condita1962
Ерменски календар658
ԹՎ ՈԾԸ
Асирски календар5959
Балиски календар1130–1131
Бенгалски календар616
Берберски календар2159
Будистички календар1753
Бурмански календар571
Византиски календар6717–6718
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
3905 или 3845
    — до —
己巳年 (зем. змија)
3906 или 3846
Коптски календар925–926
Етиопски календар1201–1202
Еврејски календар4969–4970
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1265–1266
 - Сачка ера1130–1131
 - Кали-југа4309–4310
Холоценски календар11209
Игбоански календар209–210
Ирански календар587–588
Исламски календар605–606
Јапонски календарЏоген (Камакура) 3
(承元3年)
Јавански календар1117–1118
Јулијански календар1209
MCCIX
Корејски календар3542
Мингуо-календар703 пред Р. Кина
民前703年
Нанакшахи−259
Тајландски сончев календар1751–1752
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
1335 или 954 или 182
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
1336 или 955 или 183

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6717 и 6718 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5959 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4969 и 4970 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1962.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1209 година се протега во 3845 и 3846, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3905 и 3906 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1752. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 605 и 606 исламска година.

Настани уреди

 
Доминик ја претставува инквизицијата против Катар

По област уреди

Азија уреди

Европа уреди

По тема уреди

Образование уреди

Трговија уреди

  • Банкарската фирма позната како Gran Tavola е формирана

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди