< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1250 (MCCL) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1250 година од новата ера, 250. од вториот милениум, 50. од XIII век и прва од 1250-тите.

1250 во разни календари
Грегоријански календар1250
MCCL
Ab urbe condita2003
Ерменски календар699
ԹՎ ՈՂԹ
Асирски календар6000
Балиски календар1171–1172
Бенгалски календар657
Берберски календар2200
Будистички календар1794
Бурмански календар612
Византиски календар6758–6759
Кинески календар己酉(зем. петел)
3946 или 3886
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
3947 или 3887
Коптски календар966–967
Етиопски календар1242–1243
Еврејски календар5010–5011
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1306–1307
 - Сачка ера1171–1172
 - Кали-југа4350–4351
Холоценски календар11250
Игбоански календар250–251
Ирански календар628–629
Исламски календар647–648
Јапонски календарКенчо 2
(建長2年)
Јавански календар1159–1160
Јулијански календар1250
MCCL
Корејски календар3583
Мингуо-календар662 пред Р. Кина
民前662年
Нанакшахи−218
Тајландски сончев календар1792–1793
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
1376 или 995 или 223
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
1377 или 996 или 224

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6758 и 6759 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6000 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5010 и 5011 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2003.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1250 година се протега во 3886 и 3887, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3946 и 3947 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1793. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 647 и 648 исламска година.

Настани

уреди

По место

уреди

Свет

уреди

Европа

уреди

Азија

уреди

Африка

уреди

Океанија

уреди

По тема

уреди

Трговија

уреди
  • Банкарите од Република Сиена, кои припаѓаат на фирма позната како Гран Тавола, на чело со браќата Бонсињори, стануваат главни финансиери на Папството.

Религија

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Ерик XI Шведски

Наводи

уреди
  1. Le Roy Ladurie, Emmanuel; Bray, Barbara (1971). Times of Feast, Times of Famine: a History of Climate Since the Year 1000. Garden City, NY: Doubleday. ISBN 0-374-52122-0. OCLC 164590.

Надворешни врски

уреди