< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1288 (MCCLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1288 година од новата ера, 288. од вториот милениум, 88. од XIII век и деветта од 1280-тите.

1288 во разни календари
Грегоријански календар1288
MCCLXXXVIII
Ab urbe condita2041
Ерменски календар737
ԹՎ ՉԼԷ
Асирски календар6038
Балиски календар1209–1210
Бенгалски календар695
Берберски календар2238
Будистички календар1832
Бурмански календар650
Византиски календар6796–6797
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
3984 или 3924
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
3985 или 3925
Коптски календар1004–1005
Етиопски календар1280–1281
Еврејски календар5048–5049
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1344–1345
 - Сачка ера1209–1210
 - Кали-југа4388–4389
Холоценски календар11288
Игбоански календар288–289
Ирански календар666–667
Исламски календар686–687
Јапонски календарКоан 11 / Шоо 1
(正応元年)
Јавански календар1198–1199
Јулијански календар1288
MCCLXXXVIII
Корејски календар3621
Мингуо-календар624 пред Р. Кина
民前624年
Нанакшахи−180
Тајландски сончев календар1830–1831
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
1414 или 1033 или 261
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1415 или 1034 или 262

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6796 и 6797 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6038 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5048 и 5049 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2041.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1288 година се протега во 3924 и 3925, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3984 и 3985 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1831. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 686 и 687 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди
 
Иван I

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди