< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1276 (MCCLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1276 година од новата ера, 276. од вториот милениум, 76. од XIII век и седма од 1270-тите.

1276 во разни календари
Грегоријански календар1276
MCCLXXVI
Ab urbe condita2029
Ерменски календар725
ԹՎ ՉԻԵ
Асирски календар6026
Балиски календар1197–1198
Бенгалски календар683
Берберски календар2226
Будистички календар1820
Бурмански календар638
Византиски календар6784–6785
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
3972 или 3912
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
3973 или 3913
Коптски календар992–993
Етиопски календар1268–1269
Еврејски календар5036–5037
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1332–1333
 - Сачка ера1197–1198
 - Кали-југа4376–4377
Холоценски календар11276
Игбоански календар276–277
Ирански календар654–655
Исламски календар674–675
Јапонски календарКенџи 2
(建治2年)
Јавански календар1186–1187
Јулијански календар1276
MCCLXXVI
Корејски календар3609
Мингуо-календар636 пред Р. Кина
民前636年
Нанакшахи−192
Тајландски сончев календар1818–1819
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1402 или 1021 или 249
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1403 или 1022 или 250

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6784 и 6785 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6026 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5036 и 5037 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2029.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1276 година се протега во 3912 и 3913, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3972 и 3973 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1819. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 674 и 675 исламска година.

Настани уреди

По област уреди

Африка уреди

Америка уреди

  • Големата 23-годишна суша започнува да влијае на областа околу Големиот кањон, на крајот принудувајќи ги Анасазите да мигрираат надвор од регионот.

Азија уреди

Европа уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Папа Григориј X

Наводи уреди

  1. de Epalza, Miguel (1999). Negotiating cultures: bilingual surrender treaties in Muslim-Crusader Spain under James the Conqueror. Brill. стр. 96. ISBN 90-04-11244-8.

Надворешни врски уреди