< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1286 (MCCLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1286 година од новата ера, 286. од вториот милениум, 86. од XIII век и седма од 1280-тите.

1286 во разни календари
Грегоријански календар1286
MCCLXXXVI
Ab urbe condita2039
Ерменски календар735
ԹՎ ՉԼԵ
Асирски календар6036
Балиски календар1207–1208
Бенгалски календар693
Берберски календар2236
Будистички календар1830
Бурмански календар648
Византиски календар6794–6795
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
3982 или 3922
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
3983 или 3923
Коптски календар1002–1003
Етиопски календар1278–1279
Еврејски календар5046–5047
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1342–1343
 - Сачка ера1207–1208
 - Кали-југа4386–4387
Холоценски календар11286
Игбоански календар286–287
Ирански календар664–665
Исламски календар684–685
Јапонски календарКоан 9
(弘安9年)
Јавански календар1196–1197
Јулијански календар1286
MCCLXXXVI
Корејски календар3619
Мингуо-календар626 пред Р. Кина
民前626年
Нанакшахи−182
Тајландски сончев календар1828–1829
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1412 или 1031 или 259
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
1413 или 1032 или 260

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6794 и 6795 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6036 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5046 и 5047 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2039.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1286 година се протега во 3922 и 3923, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3982 и 3983 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1829. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 684 и 685 исламска година.

Настани

уреди

По област

уреди

Африка

уреди

Азија

уреди
  • Кублај-кан ја завршува последната инвазија врз Јапонија, повлекувајќи се поради недостаток на неопходни ресурси.

Европа

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Кралот Александар III Шкотски

Наводи

уреди
  1. Meynier, Gilbert (2010). L'Algérie cœur du Maghreb classique. De l'ouverture islamo-arabe au repli (658-1518). Paris: La Découverte. стр. 158. ISBN 978-2-7071-5231-2.
  2. Catoni, Giuliano. „BONSIGNORI“. Dizionario Biografico degli Italiani. Посетено на 20 December 2011.

Надворешни врски

уреди