< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1234 (MCCXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1234 година од новата ера, 234. од вториот милениум, 34. од XIII век и петта од 1230-тите.

1234 во разни календари
Грегоријански календар1234
MCCXXXIV
Ab urbe condita1987
Ерменски календар683
ԹՎ ՈՁԳ
Асирски календар5984
Балиски календар1155–1156
Бенгалски календар641
Берберски календар2184
Будистички календар1778
Бурмански календар596
Византиски календар6742–6743
Кинески календар癸巳(вод. змија)
3930 или 3870
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
3931 или 3871
Коптски календар950–951
Етиопски календар1226–1227
Еврејски календар4994–4995
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1290–1291
 - Сачка ера1155–1156
 - Кали-југа4334–4335
Холоценски календар11234
Игбоански календар234–235
Ирански календар612–613
Исламски календар631–632
Јапонски календарТенпуку 2 / Бунрјаку 1
(文暦元年)
Јавански календар1143–1144
Јулијански календар1234
MCCXXXIV
Корејски календар3567
Мингуо-календар678 пред Р. Кина
民前678年
Нанакшахи−234
Тајландски сончев календар1776–1777
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
1360 или 979 или 207
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
1361 или 980 или 208

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6742 и 6743 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5984 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4994 и 4995 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1987.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1234 година се протега во 3870 и 3871, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3930 и 3931 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1777. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 631 и 632 исламска година.

Настани

уреди

Африка

уреди

Европа

уреди
 
Оштетена биста од 13 век, за која се смета дека го претставува кралот Ерих XI

По тема

уреди

Религија

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. Picard, Christophe (2000). Le Portugal musulman (VIIIe-XIIIe siècle. L'Occident d'al-Andalus sous domination islamique. Paris: Maisonneuve & Larose. стр. 110. ISBN 2-7068-1398-9.

Надворешни врски

уреди