< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1225 (MCCXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1225 година од новата ера, 225. од вториот милениум, 25. од XIII век и шеста од 1220-тите.

1225 во разни календари
Грегоријански календар1225
MCCXXV
Ab urbe condita1978
Ерменски календар674
ԹՎ ՈՀԴ
Асирски календар5975
Балиски календар1146–1147
Бенгалски календар632
Берберски календар2175
Будистички календар1769
Бурмански календар587
Византиски календар6733–6734
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
3921 или 3861
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
3922 или 3862
Коптски календар941–942
Етиопски календар1217–1218
Еврејски календар4985–4986
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1281–1282
 - Сачка ера1146–1147
 - Кали-југа4325–4326
Холоценски календар11225
Игбоански календар225–226
Ирански календар603–604
Исламски календар621–622
Јапонски календарГенин 2 / Кароку 1
(嘉禄元年)
Јавански календар1133–1134
Јулијански календар1225
MCCXXV
Корејски календар3558
Мингуо-календар687 пред Р. Кина
民前687年
Нанакшахи−243
Тајландски сончев календар1767–1768
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1351 или 970 или 198
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1352 или 971 или 199

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6733 и 6734 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5975 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4985 и 4986 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1978.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1225 година се протега во 3861 и 3862, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3921 и 3922 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1768. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 621 и 622 исламска година.

Настани уреди

 
Тевтонските витези

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

  1. Williams, Hywel (2005). Cassell's Chronology of World History. London: Weidenfeld & Nicolson. стр. 135–137. ISBN 0-304-35730-8.

Надворешни врски уреди