< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1246 (MCCXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1246 година од новата ера, 246. од вториот милениум, 46. од XIII век и седма од 1240-тите.

1246 во разни календари
Грегоријански календар1246
MCCXLVI
Ab urbe condita1999
Ерменски календар695
ԹՎ ՈՂԵ
Асирски календар5996
Балиски календар1167–1168
Бенгалски календар653
Берберски календар2196
Будистички календар1790
Бурмански календар608
Византиски календар6754–6755
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
3942 или 3882
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
3943 или 3883
Коптски календар962–963
Етиопски календар1238–1239
Еврејски календар5006–5007
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1302–1303
 - Сачка ера1167–1168
 - Кали-југа4346–4347
Холоценски календар11246
Игбоански календар246–247
Ирански календар624–625
Исламски календар643–644
Јапонски календарКанген 4
(寛元4年)
Јавански календар1155–1156
Јулијански календар1246
MCCXLVI
Корејски календар3579
Мингуо-календар666 пред Р. Кина
民前666年
Нанакшахи−222
Тајландски сончев календар1788–1789
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1372 или 991 или 219
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
1373 или 992 или 220

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6754 и 6755 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5996 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5006 и 5007 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1999.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1246 година се протега во 3882 и 3883, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3942 и 3943 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1789. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 643 и 644 исламска година.

Настани уреди

По област уреди

Америка уреди

Азија уреди

Европа уреди

По тема уреди

 
Светата капела во Париз, денес

Уметност уреди

Религија уреди

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

  1. Linehan, Peter (1999). Abulafia, David (уред.). The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300. Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre. Cambridge: Cambridge University Press. стр. 668–699 [670]. ISBN 0-521-36289-X.
  2. Munro, John H. (2003). „The Medieval Origins of the Financial Revolution“. The International History Review. 15 (3): 506–562.

Надворешни врски уреди