< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1292 (MCCXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1292 година од новата ера, 292. од вториот милениум, 92. од XIII век и трета од 1290-тите.

1292 во разни календари
Грегоријански календар1292
MCCXCII
Ab urbe condita2045
Ерменски календар741
ԹՎ ՉԽԱ
Асирски календар6042
Балиски календар1213–1214
Бенгалски календар699
Берберски календар2242
Будистички календар1836
Бурмански календар654
Византиски календар6800–6801
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
3988 или 3928
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
3989 или 3929
Коптски календар1008–1009
Етиопски календар1284–1285
Еврејски календар5052–5053
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1348–1349
 - Сачка ера1213–1214
 - Кали-југа4392–4393
Холоценски календар11292
Игбоански календар292–293
Ирански календар670–671
Исламски календар691–692
Јапонски календарШоо 5
(正応5年)
Јавански календар1202–1203
Јулијански календар1292
MCCXCII
Корејски календар3625
Мингуо-календар620 пред Р. Кина
民前620年
Нанакшахи−176
Тајландски сончев календар1834–1835
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
1418 или 1037 или 265
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
1419 или 1038 или 266

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6800 и 6801 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6042 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5052 и 5053 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2045.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1292 година се протега во 3928 и 3929, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3988 и 3989 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1835. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 691 и 692 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Статуа на Роџер Бејкон во Оксфорд

Надворешни врски

уреди