< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1255 (MCCLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1255 година од новата ера, 255. од вториот милениум, 55. од XIII век и шеста од 1250-тите.

1255 во разни календари
Грегоријански календар1255
MCCLV
Ab urbe condita2008
Ерменски календар704
ԹՎ ՉԴ
Асирски календар6005
Балиски календар1176–1177
Бенгалски календар662
Берберски календар2205
Будистички календар1799
Бурмански календар617
Византиски календар6763–6764
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
3951 или 3891
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
3952 или 3892
Коптски календар971–972
Етиопски календар1247–1248
Еврејски календар5015–5016
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1311–1312
 - Сачка ера1176–1177
 - Кали-југа4355–4356
Холоценски календар11255
Игбоански календар255–256
Ирански календар633–634
Исламски календар652–653
Јапонски календарКенчо 7
(建長7年)
Јавански календар1164–1165
Јулијански календар1255
MCCLV
Корејски календар3588
Мингуо-календар657 пред Р. Кина
民前657年
Нанакшахи−213
Тајландски сончев календар1797–1798
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1381 или 1000 или 228
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1382 или 1001 или 229

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6763 и 6764 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6005 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5015 и 5016 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2008.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1255 година се протега во 3891 и 3892, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3951 и 3952 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1798. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 652 и 653 исламска година.

Настани

уреди

По место

уреди

Азија

уреди
  • е испратен од неговиот брат Монгке-кан, за да ги уништи преостанатите муслимански држави во југозападна Азија.

Европа

уреди
 
Портрет на Теодор II од ракопис од 15 век

По тема

уреди

Уметност и култура

уреди

Трговија

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. Catoni, Giuliano. „BONSIGNORI“. Dizionario Biografico degli Italiani. Посетено на 20 December 2011.

Надворешни врски

уреди