< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1280 (MCCLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1280 година од новата ера, 280. од вториот милениум, 80. од XIII век и прва од 1280-тите.

1280 во разни календари
Грегоријански календар1280
MCCLXXX
Ab urbe condita2033
Ерменски календар729
ԹՎ ՉԻԹ
Асирски календар6030
Балиски календар1201–1202
Бенгалски календар687
Берберски календар2230
Будистички календар1824
Бурмански календар642
Византиски календар6788–6789
Кинески календар己卯(зем. зајак)
3976 или 3916
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
3977 или 3917
Коптски календар996–997
Етиопски календар1272–1273
Еврејски календар5040–5041
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1336–1337
 - Сачка ера1201–1202
 - Кали-југа4380–4381
Холоценски календар11280
Игбоански календар280–281
Ирански календар658–659
Исламски календар678–679
Јапонски календарКоан 3
(弘安3年)
Јавански календар1190–1191
Јулијански календар1280
MCCLXXX
Корејски календар3613
Мингуо-календар632 пред Р. Кина
民前632年
Нанакшахи−188
Тајландски сончев календар1822–1823
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
1406 или 1025 или 253
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
1407 или 1026 или 254

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6788 и 6789 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6030 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5040 и 5041 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2033.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1280 година се протега во 3916 и 3917, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3976 и 3977 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1823. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 678 и 679 исламска година.

Настани

уреди
 
Замокот кај Моклин

* Приближен датум

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди