< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1240 (MCCXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1240 година од новата ера, 240. од вториот милениум, 40. од XIII век и прва од 1240-тите.

1240 во разни календари
Грегоријански календар1240
MCCXL
Ab urbe condita1993
Ерменски календар689
ԹՎ ՈՁԹ
Асирски календар5990
Балиски календар1161–1162
Бенгалски календар647
Берберски календар2190
Будистички календар1784
Бурмански календар602
Византиски календар6748–6749
Кинески календар己亥(зем. свиња)
3936 или 3876
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
3937 или 3877
Коптски календар956–957
Етиопски календар1232–1233
Еврејски календар5000–5001
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1296–1297
 - Сачка ера1161–1162
 - Кали-југа4340–4341
Холоценски календар11240
Игбоански календар240–241
Ирански календар618–619
Исламски календар637–638
Јапонски календарЕно 2 / Нинџи 1
(仁治元年)
Јавански календар1149–1150
Јулијански календар1240
MCCXL
Корејски календар3573
Мингуо-календар672 пред Р. Кина
民前672年
Нанакшахи−228
Тајландски сончев календар1782–1783
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
1366 или 985 или 213
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1367 или 986 или 214

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6748 и 6749 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5990 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5000 и 5001 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1993.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1240 година се протега во 3876 и 3877, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3936 и 3937 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1783. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 637 и 638 исламска година.

Настани

уреди
 
Ограбувањето на Киев во 1240 година

По област

уреди

Азија

уреди

Европа

уреди

По тема

уреди

Религија

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. Picard, Christophe (2000). Le Portugal musulman (VIIIe-XIIIe siècle. L'Occident d'al-Andalus sous domination islamique. Paris: Maisonneuve & Larose. стр. 110. ISBN 2-7068-1398-9.

Надворешни врски

уреди