< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1205 (MCCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1205 година од новата ера, 205. од вториот милениум, 5. од XIII век и шеста од 1200-тите.

1205 во разни календари
Грегоријански календар1205
MCCV
Ab urbe condita1958
Ерменски календар654
ԹՎ ՈԾԴ
Асирски календар5955
Балиски календар1126–1127
Бенгалски календар612
Берберски календар2155
Будистички календар1749
Бурмански календар567
Византиски календар6713–6714
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
3901 или 3841
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
3902 или 3842
Коптски календар921–922
Етиопски календар1197–1198
Еврејски календар4965–4966
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1261–1262
 - Сачка ера1126–1127
 - Кали-југа4305–4306
Холоценски календар11205
Игбоански календар205–206
Ирански календар583–584
Исламски календар601–602
Јапонски календарГенкју 2
(元久2年)
Јавански календар1113–1114
Јулијански календар1205
MCCV
Корејски календар3538
Мингуо-календар707 пред Р. Кина
民前707年
Нанакшахи−263
Тајландски сончев календар1747–1748
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1331 или 950 или 178
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
1332 или 951 или 179

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6713 и 6714 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5955 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4965 и 4966 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1958.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1205 година се протега во 3841 и 3842, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3901 и 3902 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1748. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 601 и 602 исламска година.

Настани уреди

 
Теодор I Ласкарис

По област уреди

Африка уреди

Азија уреди

Европа уреди

Наводи уреди

  1. Picard, Christophe (1997). La mer et les musulmans d'Occident VIIIe-XIIIe siècle. Paris: Presses Universitaires de France.

Надворешни врски уреди