< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1239 (MCCXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1239 година од новата ера, 239. од вториот милениум, 39. од XIII век и последна од 1230-тите.

1239 во разни календари
Грегоријански календар1239
MCCXXXIX
Ab urbe condita1992
Ерменски календар688
ԹՎ ՈՁԸ
Асирски календар5989
Балиски календар1160–1161
Бенгалски календар646
Берберски календар2189
Будистички календар1783
Бурмански календар601
Византиски календар6747–6748
Кинески календар戊戌(зем. куче)
3935 или 3875
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
3936 или 3876
Коптски календар955–956
Етиопски календар1231–1232
Еврејски календар4999–5000
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1295–1296
 - Сачка ера1160–1161
 - Кали-југа4339–4340
Холоценски календар11239
Игбоански календар239–240
Ирански календар617–618
Исламски календар636–637
Јапонски календарРјакунин 2 / Ено 1
(延応元年)
Јавански календар1148–1149
Јулијански календар1239
MCCXXXIX
Корејски календар3572
Мингуо-календар673 пред Р. Кина
民前673年
Нанакшахи−229
Тајландски сончев календар1781–1782
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
1365 или 984 или 212
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
1366 или 985 или 213

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6747 и 6748 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5989 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4999 и 5000 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1992.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1239 година се протега во 3875 и 3876, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3935 и 3936 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1782. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 636 и 637 исламска година.

Настани уреди

 
Папата Григориј IX

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

  1. de Epalza, Miguel (1999). Negotiating cultures: bilingual surrender treaties in Muslim-Crusader Spain under James the Conqueror. Brill. стр. 96. ISBN 90-04-11244-8.

Надворешни врски уреди