< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1320 (MCCCXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1320 година од новата ера, 320. од вториот милениум, 20. од XIV век и прва од 1320-тите.

1320 во разни календари
Грегоријански календар1320
MCCCXX
Ab urbe condita2073
Ерменски календар769
ԹՎ ՉԿԹ
Асирски календар6070
Балиски календар1241–1242
Бенгалски календар727
Берберски календар2270
Будистички календар1864
Бурмански календар682
Византиски календар6828–6829
Кинески календар己未(зем. коза)
4016 или 3956
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
4017 или 3957
Коптски календар1036–1037
Етиопски календар1312–1313
Еврејски календар5080–5081
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1376–1377
 - Сачка ера1241–1242
 - Кали-југа4420–4421
Холоценски календар11320
Игбоански календар320–321
Ирански календар698–699
Исламски календар719–720
Јапонски календарГено 2
(元応2年)
Јавански календар1231–1232
Јулијански календар1320
MCCCXX
Корејски календар3653
Мингуо-календар592 пред Р. Кина
民前592年
Нанакшахи−148
Тајландски сончев календар1862–1863
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
1446 или 1065 или 293
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1447 или 1066 или 294

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6828 и 6829 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6070 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5080 и 5081 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2073.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1320 година се протега во 3956 и 3957, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4016 и 4017 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1863. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 719 и 720 исламска година.

Настани уреди

 
Кралот Владислав I

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди