< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1248 (MCCXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1248 година од новата ера, 248. од вториот милениум, 48. од XIII век и деветта од 1240-тите.

1248 во разни календари
Грегоријански календар1248
MCCXLVIII
Ab urbe condita2001
Ерменски календар697
ԹՎ ՈՂԷ
Асирски календар5998
Балиски календар1169–1170
Бенгалски календар655
Берберски календар2198
Будистички календар1792
Бурмански календар610
Византиски календар6756–6757
Кинески календар丁未(огн. коза)
3944 или 3884
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
3945 или 3885
Коптски календар964–965
Етиопски календар1240–1241
Еврејски календар5008–5009
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1304–1305
 - Сачка ера1169–1170
 - Кали-југа4348–4349
Холоценски календар11248
Игбоански календар248–249
Ирански календар626–627
Исламски календар645–646
Јапонски календарХоџи 2
(宝治2年)
Јавански календар1157–1158
Јулијански календар1248
MCCXLVIII
Корејски календар3581
Мингуо-календар664 пред Р. Кина
民前664年
Нанакшахи−220
Тајландски сончев календар1790–1791
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
1374 или 993 или 221
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1375 или 994 или 222

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6756 и 6757 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5998 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5008 и 5009 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2001.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1248 година се протега во 3884 и 3885, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3944 и 3945 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1791. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 645 и 646 исламска година.

Настани

уреди

Непознат датум

уреди
 
Заминувањето на Луј IX од Ег-Морт (од Гистав Доре)

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди