< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1230 (MCCXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1230 година од новата ера, 230. од вториот милениум, 30. од XIII век и прва од 1230-тите.

1230 во разни календари
Грегоријански календар1230
MCCXXX
Ab urbe condita1983
Ерменски календар679
ԹՎ ՈՀԹ
Асирски календар5980
Балиски календар1151–1152
Бенгалски календар637
Берберски календар2180
Будистички календар1774
Бурмански календар592
Византиски календар6738–6739
Кинески календар己丑(зем. вол)
3926 или 3866
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
3927 или 3867
Коптски календар946–947
Етиопски календар1222–1223
Еврејски календар4990–4991
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1286–1287
 - Сачка ера1151–1152
 - Кали-југа4330–4331
Холоценски календар11230
Игбоански календар230–231
Ирански календар608–609
Исламски календар627–628
Јапонски календарКанги 2
(寛喜2年)
Јавански календар1139–1140
Јулијански календар1230
MCCXXX
Корејски календар3563
Мингуо-календар682 пред Р. Кина
民前682年
Нанакшахи−238
Тајландски сончев календар1772–1773
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
1356 или 975 или 203
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
1357 или 976 или 204

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6738 и 6739 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5980 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4990 и 4991 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1983.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1230 година се протега во 3866 и 3867, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3926 и 3927 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1773. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 627 и 628 исламска година.

Настани

уреди

По област

уреди

Африка

уреди

Азија

уреди

Европа

уреди
 
Бугарскиот цар Иван Асен II го поразува Теодор Комнин

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. Fine, John Van Antwerp (1994). The Late Medieval Balkans: A Critical Survey from the Late Twelfth Century to the Ottoman Conquest. University of Michigan Press. стр. 125. ISBN 978-0-472-08260-5.
  2. Peter Linehan (1999). David Abulafia (уред.). The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300. Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre. Cambridge: Cambridge University Press. стр. 668–673. ISBN 0-521-36289-X.

Надворешни врски

уреди