< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1347 (MCCCXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1347 година од новата ера, 347. од вториот милениум, 47. од XIV век и осма од 1340-тите.

1347 во разни календари
Грегоријански календар1347
MCCCXLVII
Ab urbe condita2100
Ерменски календар796
ԹՎ ՉՂԶ
Асирски календар6097
Балиски календар1268–1269
Бенгалски календар754
Берберски календар2297
Будистички календар1891
Бурмански календар709
Византиски календар6855–6856
Кинески календар丙戌(огн. куче)
4043 или 3983
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
4044 или 3984
Коптски календар1063–1064
Етиопски календар1339–1340
Еврејски календар5107–5108
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1403–1404
 - Сачка ера1268–1269
 - Кали-југа4447–4448
Холоценски календар11347
Игбоански календар347–348
Ирански календар725–726
Исламски календар747–748
Јапонски календарЏова 3
(貞和3年)
Јавански календар1259–1260
Јулијански календар1347
MCCCXLVII
Корејски календар3680
Мингуо-календар565 пред Р. Кина
民前565年
Нанакшахи−121
Тајландски сончев календар1889–1890
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
1473 или 1092 или 320
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
1474 или 1093 или 321

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6855 и 6856 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6097 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5107 и 5108 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2100.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1347 година се протега во 3983 и 3984, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4043 и 4044 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1890. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 747 и 748 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди