< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1211 (MCCXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1211. година од новата ера, 211. од вториот милениум, 11. од 13 век и втора од 1210-тите.

1211 г.  во други календари
Грегоријански календар 1211
MCCXI
Ab urbe condita 1964
Асирски календар 5961
Бахајски календар -633–-632
Бенгалски календар 618
Берберски календар 2161
Будистички календар 1755
Бурмански календар 573
Византиски календар 6719–6720
Еврејски календар 4971–4972
Ерменски календар 660
ԹՎ ՈԿ
Етиопски календар 1203-1204
Игбоански календар 211–212
Ирански календар 589–590
Исламски календар 607–608
Јулијански календар 1211    MCCXI
Кинески календар 庚午年月日
(3847/3907)
— до —
辛未年月日
(3848/3908)
Коптски календар 927–928
Корејски календар 3544
Календар Мингуо 701 пред РК
民前701年
Селевкидски календар 1522–1523
Тајландски сончев календар 1754
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1267–1268
 - Шака самват 1133–1134
 - Кали југа 4312–4313
Холоценски календар 11211
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6719 и 6720 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5961 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4971 и 4972 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1964.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1211. година се протега во 3847 и 3848, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3907 и 3908 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1754. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 607 и 608 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди