< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1287 (MCCLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1287 година од новата ера, 287. од вториот милениум, 87. од XIII век и осма од 1280-тите.

1287 во разни календари
Грегоријански календар1287
MCCLXXXVII
Ab urbe condita2040
Ерменски календар736
ԹՎ ՉԼԶ
Асирски календар6037
Балиски календар1208–1209
Бенгалски календар694
Берберски календар2237
Будистички календар1831
Бурмански календар649
Византиски календар6795–6796
Кинески календар丙戌(огн. куче)
3983 или 3923
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
3984 или 3924
Коптски календар1003–1004
Етиопски календар1279–1280
Еврејски календар5047–5048
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1343–1344
 - Сачка ера1208–1209
 - Кали-југа4387–4388
Холоценски календар11287
Игбоански календар287–288
Ирански календар665–666
Исламски календар685–686
Јапонски календарКоан 10
(弘安10年)
Јавански календар1197–1198
Јулијански календар1287
MCCLXXXVII
Корејски календар3620
Мингуо-календар625 пред Р. Кина
民前625年
Нанакшахи−181
Тајландски сончев календар1829–1830
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
1413 или 1032 или 260
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
1414 или 1033 или 261

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6795 и 6796 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6037 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5047 и 5048 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2040.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1287 година се протега во 3923 и 3924, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3983 и 3984 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1830. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 685 и 686 исламска година.

Настани уреди

По место уреди

Африка уреди

Азија уреди

Европа уреди

По тема уреди

Уметност и култура уреди

 • Олтарот од црквата Свети Јаков во Пистоја, Италија е започнат со изградба. Тој нема да биде завршен речиси 200 години.
 • Боденвердер добива градски права.
 • Линшепинг добива градски права.
 • За првпат се споменува населбата Гримен.

Стопанство уреди

 • Италијанскиот град Сиена за првпат наметнува присилен заем на своите даночни обврзници, што е заедничка одлика на средновековните јавни финансии[6].
 • Маркранштет е споменет како трговски град.

Религија уреди

 
Менорската катедрала денес

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

 1. Meynier, Gilbert (2010). L'Algérie cœur du Maghreb classique. De l'ouverture islamo-arabe au repli (658-1518). Paris: La Découverte. стр. 163. ISBN 978-2-7071-5231-2.
 2. Simons, Paul (2008). Since Records Began. London: Collins. ISBN 978-0-00-728463-4.
 3. Предлошка:Wheeler1896, quoting Stow's chronicle of 1287
 4. Lourie, Elena (2004). Jews, Muslims, and Christians in and around the Crown of Aragon: essays in honour of Professor Elena Lourie. Brill. стр. 260. ISBN 90-04-12951-0. Архивирано од изворникот на 2016-12-22. Посетено на 2018-09-25.
 5. Catlos, Brian A. (2004). The victors and the vanquished: Christians and Muslims of Catalonia and Aragon, 1050-1300. Cambridge: Cambridge University Press. стр. 16. ISBN 0-521-82234-3.
 6. Munro, John H. (2003). „The Medieval Origins of the Financial Revolution“. The International History Review. 15 (3): 506–562.

Надворешни врски уреди