< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1264 (MCCLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1264 година од новата ера, 264. од вториот милениум, 64. од XIII век и петта од 1260-тите.

1264 во разни календари
Грегоријански календар1264
MCCLXIV
Ab urbe condita2017
Ерменски календар713
ԹՎ ՉԺԳ
Асирски календар6014
Балиски календар1185–1186
Бенгалски календар671
Берберски календар2214
Будистички календар1808
Бурмански календар626
Византиски календар6772–6773
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
3960 или 3900
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
3961 или 3901
Коптски календар980–981
Етиопски календар1256–1257
Еврејски календар5024–5025
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1320–1321
 - Сачка ера1185–1186
 - Кали-југа4364–4365
Холоценски календар11264
Игбоански календар264–265
Ирански календар642–643
Исламски календар662–663
Јапонски календарКочо 4 / Бунеј 1
(文永元年)
Јавански календар1174–1175
Јулијански календар1264
MCCLXIV
Корејски календар3597
Мингуо-календар648 пред Р. Кина
民前648年
Нанакшахи−204
Тајландски сончев календар1806–1807
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
1390 или 1009 или 237
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1391 или 1010 или 238

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6772 и 6773 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6014 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5024 и 5025 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2017.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1264 година се протега во 3900 и 3901, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3960 и 3961 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1807. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 662 и 663 исламска година.

Настани уреди

По област уреди

Азија уреди

  • Завршува граѓанската војна во Монголија. Кублај-кан го поразува својот брат Арик Боке кој се предава и кој е затворен. Тој умира една година подоцна под мистериозни околности, можеби со труење, но причината за смртта сè уште е неизвесна. Сепак, оваа битка во суштина го означува крајот на обединетото Монголско Царство.
  • Кублај-кан одлучува да го премести својот главен град, од Ксанаду во Канбалик (денес Пекинг).

Европа уреди

По тема уреди

Образование уреди

Религија уреди

Родени уреди

 
Папа Климент V

Починале уреди

Наводи уреди

  1. Colombani, Philippe (2010). Héros corses du Moyen Age. Ajaccio: Albiana. стр. 173. ISBN 978-2-84698-338-9.

Надворешни врски уреди