< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1253 (MCCLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1253 година од новата ера, 253. од вториот милениум, 53. од XIII век и четвртта од 1250-тите.

1253 во разни календари
Грегоријански календар1253
MCCLIII
Ab urbe condita2006
Ерменски календар702
ԹՎ ՉԲ
Асирски календар6003
Балиски календар1174–1175
Бенгалски календар660
Берберски календар2203
Будистички календар1797
Бурмански календар615
Византиски календар6761–6762
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
3949 или 3889
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
3950 или 3890
Коптски календар969–970
Етиопски календар1245–1246
Еврејски календар5013–5014
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1309–1310
 - Сачка ера1174–1175
 - Кали-југа4353–4354
Холоценски календар11253
Игбоански календар253–254
Ирански календар631–632
Исламски календар650–651
Јапонски календарКенчо 5
(建長5年)
Јавански календар1162–1163
Јулијански календар1253
MCCLIII
Корејски календар3586
Мингуо-календар659 пред Р. Кина
民前659年
Нанакшахи−215
Тајландски сончев календар1795–1796
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1379 или 998 или 226
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
1380 или 999 или 227

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6761 и 6762 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6003 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5013 и 5014 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2006.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1253 година се протега во 3889 и 3890, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3949 и 3950 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1796. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 650 и 651 исламска година.

Настани уреди

По место уреди

Европа уреди

Азија уреди

 
Кралот Луј IX

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

  1. Palmer, Alan; Veronica (1992). The Chronology of British History. London: Century Ltd. стр. 84–86. ISBN 0-7126-5616-2.
  2. Williams, Hywel (2005). Cassell's Chronology of World History. London: Weidenfeld & Nicolson. стр. 141–144. ISBN 0-304-35730-8.

Надворешни врски уреди