< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1348 (MCCCXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1348 година од новата ера, 348. од вториот милениум, 48. од XIV век и деветта од 1340-тите.

1348 во разни календари
Грегоријански календар1348
MCCCXLVIII
Ab urbe condita2101
Ерменски календар797
ԹՎ ՉՂԷ
Асирски календар6098
Балиски календар1269–1270
Бенгалски календар755
Берберски календар2298
Будистички календар1892
Бурмански календар710
Византиски календар6856–6857
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
4044 или 3984
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
4045 или 3985
Коптски календар1064–1065
Етиопски календар1340–1341
Еврејски календар5108–5109
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1404–1405
 - Сачка ера1269–1270
 - Кали-југа4448–4449
Холоценски календар11348
Игбоански календар348–349
Ирански календар726–727
Исламски календар748–749
Јапонски календарЏова 4
(貞和4年)
Јавански календар1260–1261
Јулијански календар1348
MCCCXLVIII
Корејски календар3681
Мингуо-календар564 пред Р. Кина
民前564年
Нанакшахи−120
Тајландски сончев календар1890–1891
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
1474 или 1093 или 321
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1475 или 1094 или 322

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6856 и 6857 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6098 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5108 и 5109 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2101.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1348 година се протега во 3984 и 3985, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4044 и 4045 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1891. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 748 и 749 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди