< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1220 (MCCXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1220 година од новата ера, 220. од вториот милениум, 20. од XIII век и прва од 1220-тите.

1220 во разни календари
Грегоријански календар1220
MCCXX
Ab urbe condita1973
Ерменски календар669
ԹՎ ՈԿԹ
Асирски календар5970
Балиски календар1141–1142
Бенгалски календар627
Берберски календар2170
Будистички календар1764
Бурмански календар582
Византиски календар6728–6729
Кинески календар己卯(зем. зајак)
3916 или 3856
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
3917 или 3857
Коптски календар936–937
Етиопски календар1212–1213
Еврејски календар4980–4981
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1276–1277
 - Сачка ера1141–1142
 - Кали-југа4320–4321
Холоценски календар11220
Игбоански календар220–221
Ирански календар598–599
Исламски календар616–617
Јапонски календарЏокју 2
(承久2年)
Јавански календар1128–1129
Јулијански календар1220
MCCXX
Корејски календар3553
Мингуо-календар692 пред Р. Кина
民前692年
Нанакшахи−248
Тајландски сончев календар1762–1763
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
1346 или 965 или 193
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
1347 или 966 или 194

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6728 и 6729 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5970 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4980 и 4981 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1973.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1220 година се протега во 3856 и 3857, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3916 и 3917 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1763. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 616 и 617 исламска година.

Настани

уреди
 
Тевтонски витез на левата страна и Брат на мечот на десната страна.

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. Sutton, Ian (1999). Architecture, from Ancient Greece to the Present. London: Thames & Hudson. ISBN 978-0-500-20316-3.

Надворешни врски

уреди