< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1268 (MCCLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1268 година од новата ера, 268. од вториот милениум, 68. од XIII век и деветта од 1260-тите.

1268 во разни календари
Грегоријански календар1268
MCCLXVIII
Ab urbe condita2021
Ерменски календар717
ԹՎ ՉԺԷ
Асирски календар6018
Балиски календар1189–1190
Бенгалски календар675
Берберски календар2218
Будистички календар1812
Бурмански календар630
Византиски календар6776–6777
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
3964 или 3904
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
3965 или 3905
Коптски календар984–985
Етиопски календар1260–1261
Еврејски календар5028–5029
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1324–1325
 - Сачка ера1189–1190
 - Кали-југа4368–4369
Холоценски календар11268
Игбоански календар268–269
Ирански календар646–647
Исламски календар666–667
Јапонски календарБунеј 5
(文永5年)
Јавански календар1178–1179
Јулијански календар1268
MCCLXVIII
Корејски календар3601
Мингуо-календар644 пред Р. Кина
民前644年
Нанакшахи−200
Тајландски сончев календар1810–1811
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
1394 или 1013 или 241
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
1395 или 1014 или 242

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6776 и 6777 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6018 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5028 и 5029 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2021.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1268 година се протега во 3904 и 3905, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3964 и 3965 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1811. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 666 и 667 исламска година.

Настани

уреди

По тема

уреди

Војна и политика

уреди

Култура

уреди
  • За првпат е забележан карневалот во Венеција.
  • За првпат се споменува замокот Јабле.

По место

уреди

Азија

уреди
  • 18 мај - Битка кај Антиохија: Кнежевство Антиохија, држава на крстоносците, паѓа под контрола на Мамелучкиот Султанат. Неговото уништување е толку големо што трајно го намалило значењето на градот.
  • Битка кај Сјангјанг, 6-годишна битка помеѓу кинеската династија Сунг и монголските сили на Кублај-кан.
  • Кублај-кан испраќа емисар во Јапонија, барајќи потврда за плаќање на данок; Јапонците одбиваат по кое следува подготовка за инвазија во Јапонија.
  • Земјотрес во Киликија убива околу 60.000 луѓе.

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Статуа на кралот Конрадин

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди