< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1252 (MCCLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1252 година од новата ера, 252. од вториот милениум, 52. од XIII век и трета од 1250-тите.

1252 во разни календари
Грегоријански календар1252
MCCLII
Ab urbe condita2005
Ерменски календар701
ԹՎ ՉԱ
Асирски календар6002
Балиски календар1173–1174
Бенгалски календар659
Берберски календар2202
Будистички календар1796
Бурмански календар614
Византиски календар6760–6761
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
3948 или 3888
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
3949 или 3889
Коптски календар968–969
Етиопски календар1244–1245
Еврејски календар5012–5013
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1308–1309
 - Сачка ера1173–1174
 - Кали-југа4352–4353
Холоценски календар11252
Игбоански календар252–253
Ирански календар630–631
Исламски календар649–650
Јапонски календарКенчо 4
(建長4年)
Јавански календар1161–1162
Јулијански календар1252
MCCLII
Корејски календар3585
Мингуо-календар660 пред Р. Кина
民前660年
Нанакшахи−216
Тајландски сончев календар1794–1795
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
1378 или 997 или 225
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1379 или 998 или 226

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6760 и 6761 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6002 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5012 и 5013 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2005.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1252 година се протега во 3888 и 3889, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3948 и 3949 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1795. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 649 и 650 исламска година.

Настани уреди

По место уреди

Европа уреди

Азија уреди

  • Завршен е класичниот јапонски текст Jikkunsho.
  • Монголците ја одземаат најзападната провинција на Сунг.

Родени уреди

 
Статуа на кралот Конрадин

Починале уреди

Надворешни врски уреди