< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1247 (MCCXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1247 година од новата ера, 247. од вториот милениум, 47. од XIII век и осма од 1240-тите.

1247 во разни календари
Грегоријански календар1247
MCCXLVII
Ab urbe condita2000
Ерменски календар696
ԹՎ ՈՂԶ
Асирски календар5997
Балиски календар1168–1169
Бенгалски календар654
Берберски календар2197
Будистички календар1791
Бурмански календар609
Византиски календар6755–6756
Кинески календар丙午(огн. коњ)
3943 или 3883
    — до —
丁未年 (огн. коза)
3944 или 3884
Коптски календар963–964
Етиопски календар1239–1240
Еврејски календар5007–5008
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1303–1304
 - Сачка ера1168–1169
 - Кали-југа4347–4348
Холоценски календар11247
Игбоански календар247–248
Ирански календар625–626
Исламски календар644–645
Јапонски календарКанген 5 / Хоџи 1
(宝治元年)
Јавански календар1156–1157
Јулијански календар1247
MCCXLVII
Корејски календар3580
Мингуо-календар665 пред Р. Кина
民前665年
Нанакшахи−221
Тајландски сончев календар1789–1790
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
1373 или 992 или 220
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
1374 или 993 или 221

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6755 и 6756 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5997 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5007 и 5008 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2000.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1247 година се протега во 3883 и 3884, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3943 и 3944 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1790. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 644 и 645 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Томое Гозен, цртеж на Шитоми Кангецу

Наводи уреди

  1. de Epalza, Miguel (1999). Negotiating cultures: bilingual surrender treaties in Muslim-Crusader Spain under James the Conqueror. Brill. стр. 108. ISBN 90-04-11244-8.

Надворешни врски уреди