< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1329 (MCCCXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1329 година од новата ера, 329. од вториот милениум, 29. од XIV век и последна од 1320-тите.

1329 во разни календари
Грегоријански календар1329
MCCCXXIX
Ab urbe condita2082
Ерменски календар778
ԹՎ ՉՀԸ
Асирски календар6079
Балиски календар1250–1251
Бенгалски календар736
Берберски календар2279
Будистички календар1873
Бурмански календар691
Византиски календар6837–6838
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
4025 или 3965
    — до —
己巳年 (зем. змија)
4026 или 3966
Коптски календар1045–1046
Етиопски календар1321–1322
Еврејски календар5089–5090
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1385–1386
 - Сачка ера1250–1251
 - Кали-југа4429–4430
Холоценски календар11329
Игбоански календар329–330
Ирански календар707–708
Исламски календар729–730
Јапонски календарКарјаку 4 / Гентоку 1
(元徳元年)
Јавански календар1241–1242
Јулијански календар1329
MCCCXXIX
Корејски календар3662
Мингуо-календар583 пред Р. Кина
民前583年
Нанакшахи−139
Тајландски сончев календар1871–1872
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
1455 или 1074 или 302
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
1456 или 1075 или 303

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6837 и 6838 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6079 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5089 и 5090 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2082.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1329 година се протега во 3965 и 3966, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4025 и 4026 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1872. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 729 и 730 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Света Розелин

Надворешни врски

уреди