< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1228 (MCCXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1228 година од новата ера, 228. од вториот милениум, 28. од XIII век и деветта од 1220-тите.

1228 во разни календари
Грегоријански календар1228
MCCXXVIII
Ab urbe condita1981
Ерменски календар677
ԹՎ ՈՀԷ
Асирски календар5978
Балиски календар1149–1150
Бенгалски календар635
Берберски календар2178
Будистички календар1772
Бурмански календар590
Византиски календар6736–6737
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
3924 или 3864
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
3925 или 3865
Коптски календар944–945
Етиопски календар1220–1221
Еврејски календар4988–4989
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1284–1285
 - Сачка ера1149–1150
 - Кали-југа4328–4329
Холоценски календар11228
Игбоански календар228–229
Ирански календар606–607
Исламски календар625–626
Јапонски календарАнтеј 2
(安貞2年)
Јавански календар1136–1137
Јулијански календар1228
MCCXXVIII
Корејски календар3561
Мингуо-календар684 пред Р. Кина
民前684年
Нанакшахи−240
Тајландски сончев календар1770–1771
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
1354 или 973 или 201
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1355 или 974 или 202

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6736 и 6737 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5978 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4988 и 4989 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1981.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1228 година се протега во 3864 и 3865, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3924 и 3925 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1771. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 625 и 626 исламска година.

Настани уреди

По област уреди

Африка уреди

Азија уреди

  • Сукафа, првиот цар на Ахом, го воспоставува своето владеење во Асам. Кралевите на Ахом владеат близу 600 години.

Европа уреди

Родени уреди

 
Статуа на Тран Хунг Дао во Нам Динх, Виетнам

Починале уреди

Наводи уреди

  1. Linehan, Peter (1999). Abulafia, David (уред.). The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300. Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre. Cambridge University Press. стр. 668–699 [672]. ISBN 0-521-36289-X.
  2. Picard, Christophe (2000). Le Portugal musulman (VIIIe-XIIIe siècle. L'Occident d'al-Andalus sous domination islamique. Paris: Maisonneuve & Larose. стр. 110. ISBN 2-7068-1398-9.
  3. Ferris, Eleanor (1902). „The Financial Relations of the Knights Templars to the English Crown“. American Historical Review. 8 (1).

Надворешни врски уреди