< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1262 (MCCLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1262 година од новата ера, 262. од вториот милениум, 62. од XIII век и трета од 1260-тите.

1262 во разни календари
Грегоријански календар1262
MCCLXII
Ab urbe condita2015
Ерменски календар711
ԹՎ ՉԺԱ
Асирски календар6012
Балиски календар1183–1184
Бенгалски календар669
Берберски календар2212
Будистички календар1806
Бурмански календар624
Византиски календар6770–6771
Кинески календар辛酉(мет. петел)
3958 или 3898
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
3959 или 3899
Коптски календар978–979
Етиопски календар1254–1255
Еврејски календар5022–5023
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1318–1319
 - Сачка ера1183–1184
 - Кали-југа4362–4363
Холоценски календар11262
Игбоански календар262–263
Ирански календар640–641
Исламски календар660–661
Јапонски календарКочо 2
(弘長2年)
Јавански календар1171–1173
Јулијански календар1262
MCCLXII
Корејски календар3595
Мингуо-календар650 пред Р. Кина
民前650年
Нанакшахи−206
Тајландски сончев календар1804–1805
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
1388 или 1007 или 235
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
1389 или 1008 или 236

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6770 и 6771 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6012 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5022 и 5023 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2015.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1262 година се протега во 3898 и 3899, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3958 и 3959 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1805. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 660 и 661 исламска година.

Настани уреди

 
Адам де ла Ал

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди