< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1257 (MCCLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1257 година од новата ера, 257. од вториот милениум, 57. од XIII век и осма од 1250-тите.

1257 во разни календари
Грегоријански календар1257
MCCLVII
Ab urbe condita2010
Ерменски календар706
ԹՎ ՉԶ
Асирски календар6007
Балиски календар1178–1179
Бенгалски календар664
Берберски календар2207
Будистички календар1801
Бурмански календар619
Византиски календар6765–6766
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
3953 или 3893
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
3954 или 3894
Коптски календар973–974
Етиопски календар1249–1250
Еврејски календар5017–5018
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1313–1314
 - Сачка ера1178–1179
 - Кали-југа4357–4358
Холоценски календар11257
Игбоански календар257–258
Ирански календар635–636
Исламски календар654–655
Јапонски календарКоген 2 / Шока 1
(正嘉元年)
Јавански календар1166–1167
Јулијански календар1257
MCCLVII
Корејски календар3590
Мингуо-календар655 пред Р. Кина
民前655年
Нанакшахи−211
Тајландски сончев календар1799–1800
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
1383 или 1002 или 230
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
1384 или 1003 или 231

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6765 и 6766 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6007 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5017 и 5018 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2010.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1257 година се протега во 3893 и 3894, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3953 и 3954 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1800. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 654 и 655 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди
 
Печат на Пшемисл II

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. „Mystery 13th Century eruption traced to Lombok, Indonesia“. Jonathan Amos, Science correspondent, BBC News. BBC. 30 September 2013. Посетено на 30 September 2013.
  2. Alberge, Dalya (August 4, 2012). „Mass grave in London reveals how volcano caused global catastrophe“ – преку The Guardian.

Надворешни врски

уреди