< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1263 (MCCLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1263 година од новата ера, 263. од вториот милениум, 63. од XIII век и четвртта од 1260-тите.

1263 во разни календари
Грегоријански календар1263
MCCLXIII
Ab urbe condita2016
Ерменски календар712
ԹՎ ՉԺԲ
Асирски календар6013
Балиски календар1184–1185
Бенгалски календар670
Берберски календар2213
Будистички календар1807
Бурмански календар625
Византиски календар6771–6772
Кинески календар壬戌(вод. куче)
3959 или 3899
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
3960 или 3900
Коптски календар979–980
Етиопски календар1255–1256
Еврејски календар5023–5024
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1319–1320
 - Сачка ера1184–1185
 - Кали-југа4363–4364
Холоценски календар11263
Игбоански календар263–264
Ирански календар641–642
Исламски календар661–662
Јапонски календарКочо 3
(弘長3年)
Јавански календар1173–1174
Јулијански календар1263
MCCLXIII
Корејски календар3596
Мингуо-календар649 пред Р. Кина
民前649年
Нанакшахи−205
Тајландски сончев календар1805–1806
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
1389 или 1008 или 236
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
1390 или 1009 или 237

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6771 и 6772 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6013 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5023 и 5024 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2016.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1263 година се протега во 3899 и 3900, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3959 и 3960 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1806. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 661 и 662 исламска година.

Настани уреди

По област уреди

Европа уреди

Северна и Источна Европа уреди
Јужна Европа уреди
Средоземје уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Икона од Александар Невски

Наводи уреди

  1. Picard, Christophe (2000). Le Portugal musulman (VIIIe-XIIIe siècle. L'Occident d'al-Andalus sous domination islamique. Paris: Maisonneuve & Larose. стр. 110. ISBN 2-7068-1398-9.

Надворешни врски уреди