< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1244 (MCCXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1244 година од новата ера, 244. од вториот милениум, 44. од XIII век и петта од 1240-тите.

1244 во разни календари
Грегоријански календар1244
MCCXLIV
Ab urbe condita1997
Ерменски календар693
ԹՎ ՈՂԳ
Асирски календар5994
Балиски календар1165–1166
Бенгалски календар651
Берберски календар2194
Будистички календар1788
Бурмански календар606
Византиски календар6752–6753
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
3940 или 3880
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
3941 или 3881
Коптски календар960–961
Етиопски календар1236–1237
Еврејски календар5004–5005
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1300–1301
 - Сачка ера1165–1166
 - Кали-југа4344–4345
Холоценски календар11244
Игбоански календар244–245
Ирански календар622–623
Исламски календар641–642
Јапонски календарКанген 2
(寛元2年)
Јавански календар1153–1154
Јулијански календар1244
MCCXLIV
Корејски календар3577
Мингуо-календар668 пред Р. Кина
民前668年
Нанакшахи−224
Тајландски сончев календар1786–1787
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
1370 или 989 или 217
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1371 или 990 или 218

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6752 и 6753 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5994 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5004 и 5005 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1997.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1244 година се протега во 3880 и 3881, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3940 и 3941 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1787. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 641 и 642 исламска година.

Настани уреди

 
Битката кај Форбиј

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

  1. de Epalza, Miguel (1999). Negotiating cultures: bilingual surrender treaties in Muslim-Crusader Spain under James the Conqueror. Brill. стр. 96. ISBN 90-04-11244-8.
  2. de Epalza, Miguel (1999). Negotiating cultures: bilingual surrender treaties in Muslim-Crusader Spain under James the Conqueror. Brill. стр. 100. ISBN 90-04-11244-8.
  3. de Epalza, Miguel (1999). Negotiating cultures: bilingual surrender treaties in Muslim-Crusader Spain under James the Conqueror. Brill. стр. 102. ISBN 90-04-11244-8.
  4. de Epalza, Miguel (1999). Negotiating cultures: bilingual surrender treaties in Muslim-Crusader Spain under James the Conqueror. Brill. стр. 88. ISBN 90-04-11244-8.

Надворешни врски уреди