< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1217 (MCCXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1217 година од новата ера, 217. од вториот милениум, 17. од XIII век и осма од 1210-тите.

1217 во разни календари
Грегоријански календар1217
MCCXVII
Ab urbe condita1970
Ерменски календар666
ԹՎ ՈԿԶ
Асирски календар5967
Балиски календар1138–1139
Бенгалски календар624
Берберски календар2167
Будистички календар1761
Бурмански календар579
Византиски календар6725–6726
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
3913 или 3853
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
3914 или 3854
Коптски календар933–934
Етиопски календар1209–1210
Еврејски календар4977–4978
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1273–1274
 - Сачка ера1138–1139
 - Кали-југа4317–4318
Холоценски календар11217
Игбоански календар217–218
Ирански календар595–596
Исламски календар613–614
Јапонски календарКенпо 5
(建保5年)
Јавански календар1125–1126
Јулијански календар1217
MCCXVII
Корејски календар3550
Мингуо-календар695 пред Р. Кина
民前695年
Нанакшахи−251
Тајландски сончев календар1759–1760
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1343 или 962 или 190
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
1344 или 963 или 191

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6725 и 6726 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5967 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4977 и 4978 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1970.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1217 година се протега во 3853 и 3854, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3913 и 3914 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1760. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 613 и 614 исламска година.

Настани уреди

По област уреди

Азија уреди

Европа уреди

 
Битката кај Сандвич

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

  1. Palmer, Alan; Veronica (1992). The Chronology of British History. London: Century Ltd. стр. 77–79. ISBN 0-7126-5616-2.
  2. Picard, Christophe (2000). Le Portugal musulman (VIIIe-XIIIe siècle. L'Occident d'al-Andalus sous domination islamique. Paris: Maisonneuve & Larose. стр. 110. ISBN 2-7068-1398-9.
  3. Linehan, Peter (1999). David Abulafia (уред.). The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300. Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre. Cambridge: Cambridge University Press. стр. 668–671. ISBN 0-521-36289-X.

Надворешни врски уреди