< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1271 (MCCLXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1271. година од новата ера, 271. од вториот милениум, 71. од 13 век и втора од 1270-тите.

1271 г.  во други календари
Грегоријански календар 1271
MCCLXXI
Ab urbe condita 2024
Асирски календар 6021
Бахајски календар -573–-572
Бенгалски календар 678
Берберски календар 2221
Будистички календар 1815
Бурмански календар 633
Византиски календар 6779–6780
Еврејски календар 5031–5032
Ерменски календар 720
ԹՎ ՉԻ
Етиопски календар 1263-1264
Игбоански календар 271–272
Ирански календар 649–650
Исламски календар 669–670
Јулијански календар 1271    MCCLXXI
Кинески календар 庚午年月日
(3907/3967)
— до —
辛未年月日
(3908/3968)
Коптски календар 987–988
Корејски календар 3604
Календар Мингуо 641 пред РК
民前641年
Селевкидски календар 1582–1583
Тајландски сончев календар 1814
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1327–1328
 - Шака самват 1193–1194
 - Кали југа 4372–4373
Холоценски календар 11271
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6779 и 6780 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6021 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5031 и 5032 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2024.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1271. година се протега во 3907 и 3908, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3967 и 3968 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1814. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 669 и 670 исламска година.

НастаниУреди

По местоУреди

ЕвропаУреди

Северна Африка и Блискиот ИстокУреди

АзијаУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди