< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1299 (MCCXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1299 година од новата ера, 299. од вториот милениум, 99. од XIII век и последна од 1290-тите.

1299 во разни календари
Грегоријански календар1299
MCCXCIX
Ab urbe condita2052
Ерменски календар748
ԹՎ ՉԽԸ
Асирски календар6049
Балиски календар1220–1221
Бенгалски календар706
Берберски календар2249
Будистички календар1843
Бурмански календар661
Византиски календар6807–6808
Кинески календар戊戌(зем. куче)
3995 или 3935
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
3996 или 3936
Коптски календар1015–1016
Етиопски календар1291–1292
Еврејски календар5059–5060
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1355–1356
 - Сачка ера1220–1221
 - Кали-југа4399–4400
Холоценски календар11299
Игбоански календар299–300
Ирански календар677–678
Исламски календар698–699
Јапонски календарЕјнин 7 / Шоан 1
(正安元年)
Јавански календар1210–1211
Јулијански календар1299
MCCXCIX
Корејски календар3632
Мингуо-календар613 пред Р. Кина
民前613年
Нанакшахи−169
Тајландски сончев календар1841–1842
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
1425 или 1044 или 272
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
1426 или 1045 или 273

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6807 и 6808 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6049 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5059 и 5060 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2052.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1299 година се протега во 3935 и 3936, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3995 и 3996 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1842. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 698 и 699 исламска година.

Настани

уреди

По место

уреди

Азија

уреди
 
Осман I

Европа

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. Cancelleri, J.-A. „Sinucello della Rocca“. Dizionario biografico. Посетено на 20 December 2011.

Надворешни врски

уреди