< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1290 (MCCXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1290 година од новата ера, 290. од вториот милениум, 90. од XIII век и прва од 1290-тите.

1290 во разни календари
Грегоријански календар1290
MCCXC
Ab urbe condita2043
Ерменски календар739
ԹՎ ՉԼԹ
Асирски календар6040
Балиски календар1211–1212
Бенгалски календар697
Берберски календар2240
Будистички календар1834
Бурмански календар652
Византиски календар6798–6799
Кинески календар己丑(зем. вол)
3986 или 3926
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
3987 или 3927
Коптски календар1006–1007
Етиопски календар1282–1283
Еврејски календар5050–5051
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1346–1347
 - Сачка ера1211–1212
 - Кали-југа4390–4391
Холоценски календар11290
Игбоански календар290–291
Ирански календар668–669
Исламски календар688–689
Јапонски календарШоо 3
(正応3年)
Јавански календар1200–1201
Јулијански календар1290
MCCXC
Корејски календар3623
Мингуо-календар622 пред Р. Кина
民前622年
Нанакшахи−178
Тајландски сончев календар1832–1833
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
1416 или 1035 или 263
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
1417 или 1036 или 264

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6798 и 6799 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6040 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5050 и 5051 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2043.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1290 година се протега во 3926 и 3927, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3986 и 3987 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1833. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 688 и 689 исламска година.

Настани

уреди

По место

уреди

Америка

уреди
 
Приказ на Сапа Инките.

Европа

уреди

Азија

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. Kington, J. Climate and Weather, HarperCollins Publishers, 2010
  2. Mundill, Robin R. (2002). England's Jewish Solution: Experiment and Expulsion, 1262-1290. Cambridge University Press. ISBN 0-521-52026-6. p. 27.

Надворешни врски

уреди