< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1242 (MCCXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1242 година од новата ера, 242. од вториот милениум, 42. од XIII век и трета од 1240-тите.

1242 во разни календари
Грегоријански календар1242
MCCXLII
Ab urbe condita1995
Ерменски календар691
ԹՎ ՈՂԱ
Асирски календар5992
Балиски календар1163–1164
Бенгалски календар649
Берберски календар2192
Будистички календар1786
Бурмански календар604
Византиски календар6750–6751
Кинески календар辛丑(мет. вол)
3938 или 3878
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
3939 или 3879
Коптски календар958–959
Етиопски календар1234–1235
Еврејски календар5002–5003
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1298–1299
 - Сачка ера1163–1164
 - Кали-југа4342–4343
Холоценски календар11242
Игбоански календар242–243
Ирански календар620–621
Исламски календар639–640
Јапонски календарНинџи 3
(仁治3年)
Јавански календар1151–1152
Јулијански календар1242
MCCXLII
Корејски календар3575
Мингуо-календар670 пред Р. Кина
民前670年
Нанакшахи−226
Тајландски сончев календар1784–1785
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
1368 или 987 или 215
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
1369 или 988 или 216

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6750 и 6751 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5992 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5002 и 5003 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1995.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1242 година се протега во 3878 и 3879, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3938 и 3939 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1785. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 639 и 640 исламска година.

Настани

уреди

По област

уреди

Африка

уреди

Азија

уреди

Европа

уреди
 
Икона од Александар Невски

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. Gilbert Meynier (2010) L'Algérie cœur du Maghreb classique. De l'ouverture islamo-arabe au repli (658-1518). Paris: La Découverte; pp.38.
  2. Picard, Christophe (2000). Le Portugal musulman (VIIIe-XIIIe siècle. L'Occident d'al-Andalus sous domination islamique. Paris: Maisonneuve & Larose. стр. 110. ISBN 2-7068-1398-9.

Надворешни врски

уреди